Load securing box 24 pcs
Set contents: 2 lashing straps with claw hooks, 2 pcs, strap width: 35 mm, length: 6 m, LC 1000 daN 2 lashing straps with claw hooks, 2 pcs, strap width: 35 mm, length: 4 m, LC 100 daN 2 lashing straps with clamping lock, 1 pc.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 4968949132 |
| EAN | 4029484811410 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 270 mm |
| Length | 400 mm |
| Number of pieces in assortment/set | 24 PCS |
| Width | 300 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Set contents:
- 2 lashing straps with claw hooks, 2 pcs, strap width: 35 mm, length: 6 m, LC 1000 daN
- 2 lashing straps with claw hooks, 2 pcs, strap width: 35 mm, length: 4 m, LC 100 daN
- 2 lashing straps with clamping lock, 1 pc. belt width: 25 mm, length: 5 m, LC 250 daN
- 4 pieces fitting with ring
- 6 pieces non-slip mat, length 250 mm x width 200 mm x height 8 mm
- 4 pieces non-slip mat, length 100 mm x width 100 mm x height 8 mm
- 4 pieces edge protection corner, material: PVC
- 1 piece transport box, colour: green
Field of Application:
Load securing, transporter, logisticsAll variants

Load securing set with automatic belts 4x automatic belts, in case
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo