Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 3.0-5.0 mm 4.0x8.0
Application area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0944140080 |
| EAN | 4029484507566 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 4.1 mm |
| Head diameter | 12 mm |
| Head height max. | 2.5 mm |
| Material of mandrel | Steel |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.All variants

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 5.0-6.5 mm 4.0x10.0
5.06.55.0-6.5 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 6.5-8.5 mm 4.0x12.0
6.58.56.5-8.5 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 5.1, clamping range: 4.5-6.0 mm 5.0x10.0
4.56.04.5-6.0 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 5.1, clamping range: 6.0-8.0 mm 5.0x12.0
6.08.06.0-8.0 mm
pk (500 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo