Joist hangers 100, angled inwards, galvanised steel, ETA-09/0021, 100x140x2.0
Angled inwards 2.0 mm inward angled joist hangers are used for connecting secondary beams to main beams or to supports
Application: area: For load-bearing connections of timber joists to wood, concrete or steel. Ideal for standard cross-sections
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0681002100 |
| EAN | 4029484813315 |
| Approval | ETA-09/0021 |
| Construction product | Yes |
| Depth of underside | 80 mm |
| Depth of upper side | 42 mm |
| Height | 140 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Angled inwards
2.0 mm inward angled joist hangers are used for connecting secondary beams to main beams or to supports
Application area:
For load-bearing connections of timber joists to wood, concrete or steel. Ideal for standard cross-sectionsAdvantages:
- European Technical Approval (ETA-09/0021)
Advice:
To connect the main or secondary beam, the inner joist hangers have nail holes with a diameter of 5 mm. Additional anchor holes with a diameter of 11 mm are provided to connect the main beam. The fasteners used for the inner joist hangers must comply with EN 14592.Suitable fasteners are:
• Anchor nails to EN 14592 (article no. 0681 040 ...)
All variants

Joist hangers 80, angled inwards, galvanised steel, ETA-09/0021, 80x120x2.0
1880390
pk (40 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo