INOX Pyramid disc, diameter 125 mm, grain 400
Hook-and-loop discs, INOX 125 mm without holes Structured abrasive for fine sanding (3M Trizact)
Field of Application: For intermediate and final grinding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0668601040 |
| EAN | 4066115439537 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Grid size | 400 (A45) |
| Max. rotation speed | 12000 rpm |
| Recommended rotation speed | 5000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Hook-and-loop discs, INOX 125 mm without holes
Structured abrasive for fine sanding (3M Trizact)
Field of Application:
For intermediate and final grinding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Excellent polishing results, all the way up to a mirror finish.- Aggressive abrasive - new layers of sanding material are continually exposed while machining.
- High degree of material removal while maintaining a fine grinding finish.
- Uniform grinding finish through to completion.
- Much longer service life than conventional abrasives.
Advice:
INOX hook-and-loop discs can be used with INOX hook-and-loop disc backing pads (art. no. 0665 001 251).All variants

INOX Pyramid disc, diameter 125 mm, grain 220
220 (A100)
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

INOX Pyramid disc, diameter 125 mm, grain 320
320 (A65)
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo