INOX-Mop flap wheel discs, grain: 220, fine grinding, 125 mm
Abrasive flap disc with structured abrasive (Trizact*) for fine sanding
Field of Application: For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0666050022 |
| EAN | 4029484445271 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Grid size | 220 (A100) |
| Max. rotation speed | 12250 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Abrasive flap disc with structured abrasive (Trizact*) for fine sanding
Field of Application:
For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Excellent polishing results, all the way up to a mirror finish.
- Enormous time savings and lower set-up costs compared to conventional processes as fewer work steps are required.
- Aggressive abrasive - new layers of sanding material are continually exposed while machining.
- High degree of material removal while maintaining a fine grinding finish.
- Uniform grinding finish through to completion.
- Much longer service life than conventional abrasives.
- Plastic disc prevents surface damage.
Advice:
*Trizact is a structured abrasive from 3M.All variants

INOX-Mop flap wheel discs, grain: 320, fine grinding, 125 mm
320 (A65)
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

INOX-Mop flap wheel discs, grain: 400, fine grinding, 125 mm
400 (A45)
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo