Impact core drill bit, Ø 68 mm
The lightweight core drill bit for Plus power tools Lightweight carbide-tipped core drill bits with M 16 connecting thread for use on lightweight hammer drills with Plus or impact drills with drill chuck
Field of Application: Solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concrete
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0649865 |
| EAN | 4029484107872 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 68.0 mm |
| Length | 70.0 mm |
| Number of teeth | 6 PCS |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Supplier | RECA NORM |
The lightweight core drill bit for Plus power tools
Lightweight carbide-tipped core drill bits with M 16 connecting thread for use on lightweight hammer drills with Plus or impact drills with drill chuck
Field of Application:
Solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concreteAdvantages:
- Precise concentricity for precision drill holes
- Ideal for embedding outlets or recessed lights
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the drill bit with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).

