Hose clamps with worm thread Strap width 9 mm 60-80 mm
Hose clamps made of A2 stainless steel with zinc plated steel bolt, combination slotted hexagon head bolt and worm thread
Field of Application:
Application: s • Connecting coolant pipes • Pressure and pressure-free fuel lines and air vents • Oil lines • Connecting pipes used in plumbing • Connecting pipes used in mechanical engineering • Pipes in the household appliance industry • Hose lines in the commercial vehicle industry
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 053906080 |
| EAN | 4029484086580 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 80 mm |
| Max. clamping width (inches) | 3-1/8 in |
| Min. clamping width | 60 mm |
| Min. clamping width (inches) | 2-3/8 in |
| Supplier | RECA NORM |
Hose clamps made of A2 stainless steel with zinc plated steel bolt, combination slotted hexagon head bolt and worm thread
Field of Application:
Applications• Connecting coolant pipes
• Pressure and pressure-free fuel lines and air vents
• Oil lines
• Connecting pipes used in plumbing
• Connecting pipes used in mechanical engineering
• Pipes in the household appliance industry
• Hose lines in the commercial vehicle industry
Advantages:
Improved asymmetrical housing - uniform force distribution and secure installationScrew support bearings - simple assembly due to secure belt guidance of the outgoing belt end
Material and clamping range imprinted on the belt - prevents confusion
Asymmetrical boom - prevents the housing from tipping over when tightening the clamp
Short housing seat - even contact pressure - improved efficiency
Belt inside smooth or embossed - optimal hose protection
All variants

Hose clamps with worm thread Strap width 9 mm 100-120 mm
4-4-3/4 in100-120 mm120
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hose clamps with worm thread Strap width 7.5 mm 10-16 mm
3/8-5/8 in10-16 mm16
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hose clamps with worm thread Strap width 9 mm 12-20 mm
1/2-3/4 in12-20 mm20
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hose clamps with worm thread Strap width 9 mm 16-25 mm
5/8-1 in16-25 mm25
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo