Hole puncher, 3-point 32.0 mm
The hole puncher is used to punch holes in sheet copper, sheet steel, V2A and V4A sheet steel and plastics quickly, effortlessly, cleanly and without any burrs. Areas of
application: Steel up to 3.0 mm, aluminium up to 3.5 mm, VA steel up to 2.0 mm, copper up to 3.5 mm, plastic up to 3.5 mm.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 069585502 |
| EAN | 4066115435102 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 31.7 mm |
| Diameter in inches | 1-1/4 in |
| Nominal diameter | 12 mm |
| Pitch | 1 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The hole puncher is used to punch holes in sheet copper, sheet steel, V2A and V4A sheet steel and plastics quickly, effortlessly, cleanly and without any burrs.
Areas of application: Steel up to 3.0 mm, aluminium up to 3.5 mm, VA steel up to 2.0 mm, copper up to 3.5 mm, plastic up to 3.5 mm.
Advantages:
The 3-point support prevents deformation, even when cutting thin sheets.