High-tensile prestressed washer, DIN EN 14399-6, 300-370 HV, hot-dip galv. 31 mm
Field of Application: For HV connections in steel structures Advice: Only use complete fitting sets from one manufacturer (1 bolt, 1 nut, 2 washers). Products in accordance with the new European product standards EN 14399-4 and EN 14399-6 with CE marking replace the applicable domestic products to DIN 6914 et seq. with the German quality mark.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
100 pcs in covering box
| Article number | 0406031 |
| EAN | 4029484431878 |
| Chamfer length | 2.5 mm |
| Construction product | Yes |
| EN standard | 14399-6 |
| Height | 5 mm |
| Internal diameter | 31 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For HV connections in steel structuresAdvice:
Only use complete fitting sets from one manufacturer (1 bolt, 1 nut, 2 washers). Products in accordance with the new Europeanproduct standards EN 14399-4 and EN 14399-6 with CE marking replace the applicable domestic products to DIN 6914 et seq. with the German quality mark.
All variants

High-tensile prestressed washer, DIN EN 14399-6, 300-370 HV, hot-dip galv. 13 mm
241312
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

High-tensile prestressed washer, DIN EN 14399-6, 300-370 HV, hot-dip galv. 17 mm
301716
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

High-tensile prestressed washer, DIN EN 14399-6, 300-370 HV, hot-dip galv. 21 mm
372120
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

High-tensile prestressed washer, DIN EN 14399-6, 300-370 HV, hot-dip galv. 25 mm
442524
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo