Hexagon-head wood screw, DIN 571, galvanised, 17 AF, 10 x 240
Advantages: Abutting wood screw thread is perfectly suited for use in plastic anchors. Advice: A core hole must be pre-drilled depending on the diameter and type of wood (compact and hardwood). Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 019210 240 |
| EAN | 4029484045150 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 10 mm |
| DIN | 571 |
| Head height | 7.0 mm |
| Length | 240 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
Abutting wood screw thread is perfectly suited for use in plastic anchors.
Advice:
A core hole must be pre-drilled depending on the diameter and type of wood (compact and hardwood).
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
All variants

Hexagon-head wood screw, DIN 571, galvanised, 17 AF, 10 x 100
10017 mm7.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571, galvanised, 17 AF, 10 x 110
11017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571, galvanised, 17 AF, 10 x 120
12017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571, galvanised, 17 AF, 10 x 130
13017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo