Hexagon-head wood screw, DIN 571 A2, 17 AF, 10 x 160
Advantages: Abutting wood screw thread is perfectly suited for use in plastic anchors. Advice: A core hole must be pre-drilled depending on the diameter and type of wood (compact and hardwood).
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 019310 160 |
| EAN | 4029484462056 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 10 mm |
| DIN | 571 |
| Head height | 7.0 mm |
| Length | 160 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
Abutting wood screw thread is perfectly suited for use in plastic anchors.
Advice:
A core hole must be pre-drilled depending on the diameter and type of wood (compact and hardwood).
All variants

Hexagon-head wood screw, DIN 571 A2, 17 AF, 10 x 100
10017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571 A2, 17 AF, 10 x 120
12017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571 A2, 17 AF, 10 x 140
14017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Hexagon-head wood screw, DIN 571 A2, 17 AF, 10 x 180
18017 mm7.0
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo