F1/i cutting disc for stainless steel, straight, 115 x 1.0 x 22.23 mm
F1/i The specialist for stainless steel Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %) Cutting disc (no surface rust) delivers a clean and soft cut. Excellent cutting performance in steel, aluminium and other non-ferrous metals.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0670016115 |
| EAN | 4029484438938 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Straight |
| Diameter | 115.0 mm |
| Thickness | 1.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
F1/i
The specialist for stainless steel
Free from iron, chlorine and sulphur (≤ 0.1 %) Cutting disc (no surface rust) delivers a clean and soft cut. Excellent cutting performance in steel, aluminium and other non-ferrous metals.
Advantages:
Speed
- Fastest cutting times
- Saves time
- Minimal disc thickness
- Effortless cuts
- Aggressive disc properties
- Penetrates material immediately; does not stray
Safety
- Rough lateral surfaces
- Facilitate safe, clean cuts
- Predetermined breaking point
- Injury-free working
- Reinforced fibreglass
- Extremely durable
- o
Sa safety guidelines - Stringently tested quality
Convenience
- Precise, chatter-free and burr-free cuts
- Little reworking required
- Minimal dust
- Dust buildup reduced by up to 50 %
- Cool, clean cuts
Service life
- Uniform distribution of abrasive grain through circular interspersal method
- Long-lasting maximum performance in each phase
- Coated corundum
- Durability
Design:
StraightAll variants

F1/i cutting disc for stainless steel, straight, 76 x 1.0 x 10.0 mm
76.01.010.00
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

F1/i cutting disc for stainless steel, straight, 115 x 1.0 x 22.23 mm
115.01.022.23
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

F1/i cutting disc for stainless steel, straight, 125 x 1.0 x 22.23 mm
125.01.022.23
pk (25 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

F1/i cutting disc for stainless steel, straight, 125 x 1.0 x 22.23 mm
1251.022.23
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo