diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 100/22.2
Can be used on concrete and universal building materials Application area: Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA). For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0662602100 |
| EAN | 4029484449767 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 100 mm |
| Material to be processed | Exposed aggregate concrete |
| Overall height | 21.8 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Can be used on concrete and universal building materials
Application area:
Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA).For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx. 3 mm)
Field of Application:
For use on concrete, terrazzo, marble, granite (RS10B) and abrasive screed or sandstone (RS10A)Type:
ConcreteAll variants

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 125/22.2
51012522
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B six pack, 125/22.2
51012522
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 150/22.2
67015022
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 180/22.2
99018032
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo