Diamop diamond grind cup ultra TT concrete/granite PREMIUM, single pack 125/22.2
Universal premium-class diamond grinding cup with titanium-coated diamonds for a long service life and maximum removal rate. Can be used on all types of concrete surfaces, granite and natural stones. With large suction holes for dust-free operation, reducing the weight of the cup and contributing to an increased machine service life. Application area: Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials.
| Article number | 0662661125 |
| EAN | 4029484811496 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Effective diamond section | 6 mm |
| Material to be processed | Universal use |
| Supplier | RECA NORM |
Universal premium-class diamond grinding cup with titanium-coated diamonds for a long service life and maximum removal rate. Can be used on all types of concrete surfaces, granite and natural stones. With large suction holes for dust-free operation, reducing the weight of the cup and contributing to an increased machine service life.
Application area:
Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA).For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx. 3 mm)
Field of Application:
Can be used for dry grinding on all commercially available angle grinders or special concrete grinders.Type:
Premium diamond grinding cup for universal useAll variants

diamop Premium diamond grinding cup KSt, for plastic paint, 125/22.2
