diamop AERO RS10B diamond grinding cup for use on Hilti DG 150 150/12.7
Can be used on concrete and universal materials; this requires the lower flange nut to be removed from the Hilti DG 150. This is already integrated into the grinding cup. Application area: Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA).
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0662609150 |
| EAN | 4029484449804 |
| Bore diameter | 13 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 150 mm |
| Material to be processed | Exposed aggregate concrete |
| Overall height | 26 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Can be used on concrete and universal materials; this requires the lower flange nut to be removed from the Hilti DG 150. This is already integrated into the grinding cup.
Application area:
Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA).For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx. 3 mm)
Field of Application:
For use on concrete, terrazzo, marble, granite (RS10B) and abrasive screed or sandstone (RS10A)Type:
Concrete Hilti DG 150Advice:
Diameter 150 mm:+ specially designed for direct mounting in Hilti DG 150 (article number 0662 609 150). Note: when this grinding cup is mounted, the lower flange nut must be removed from the Hilti DG 150, since this is already integrated into the grinding cup!
+ with 22.2 mm mount (article number 0662 609 125): For FLEX LD 18-7 150 R power tool type
+ with 19 mm mount (article number 0662 609 159): For Hilti DGH 150 power tool type
All variants

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 100/22.2
37010021.8
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 125/22.2
51012522
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B six pack, 125/22.2
51012522
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diamop diamond grinding cup AERO RS10B single pack, 150/22.2
67015022
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo