diaflex RONDO diamond cutting disc RS10B 125 / 22.2
Curved cuts with diamond cutting discs! Curved diamond cutting disc for cutting curves. The curved shape of the disc can be used to cut curves. The radius can be altered by tilting the disc to a different inclination angle. Ideal for cutting concrete or granite slabs or for reworking concrete components. The sintered diamond layer is 7 mm high and can be used in full. Field of Application: Can be used on all common stone materials such as natural and artificial stone, granite, concrete etc.
| Article number | 0662412125 |
| EAN | 4029484513901 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Effective diamond section | 7 mm |
| Material to be processed | Natural stone |
| Supplier | RECA NORM |
Curved cuts with diamond cutting discs!
Curved diamond cutting disc for cutting curves. The curved shape of the disc can be used to cut curves. The radius can be altered by tilting the disc to a different inclination angle. Ideal for cutting concrete or granite slabs or for reworking concrete components. The sintered diamond layer is 7 mm high and can be used in full.
Field of Application:
Can be used on all common stone materials such as natural and artificial stone, granite, concrete etc.Advice:
Possible cutting depths are approx. 3 cm (for 125-mm diameter) and approx. 5 cm (for 180-mm diameter). Can be used on concrete, granite, natural stone and general building materialsAll variants
