diaflex diamond cutting disc ultra TT with flange, PREMIUM, 230/M14
Pure diamond quality in hardness 10 ensures maximum performance: • Maximum cutting speed in concrete, reinforced concrete, exposed aggregate concrete, but also in granite and other hard natural stones. • Maximum service life due to 15 mm high segments (diameter 115+125 mm: 12 mm). With the exception of a 2 mm diamond-free zone ("base"), the segments can be processed with the same maximum performance. • Maximum working comfort due to cobalt-based binding. The selected carrier material ensures a smooth cutting feel and smooth immersion into the stone being cut without exerting pressure on the machine. • Clear production processes ensure constant quality!
Application: area: Can be used on all commercially available angle grinders with an M14 motor spindle. The diaflex with flange is screwed directly onto the spindle of the angle grinder, without an additional locking nut.
| Article number | 0662017230 |
| EAN | 4029484445646 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 230 mm |
| Effective diamond section | 13 mm |
| Main-blade thickness | 2.0 mm |
| Material to be processed | Universal use |
| Supplier | RECA NORM |
Pure diamond quality in hardness 10 ensures maximum performance:
• Maximum cutting speed in concrete, reinforced concrete, exposed aggregate concrete, but also in granite and other hard natural stones.
• Maximum service life due to 15 mm high segments (diameter 115+125 mm: 12 mm). With the exception of a 2 mm diamond-free zone ("base"), the segments can be processed with the same maximum performance.
• Maximum working comfort due to cobalt-based binding. The selected carrier material ensures a smooth cutting feel and smooth immersion into the stone being cut without exerting pressure on the machine.
• Clear production processes ensure constant quality!
Application area:
Can be used on all commercially available angle grinders with an M14 motor spindle. The diaflex with flange is screwed directly onto the spindle of the angle grinder, without an additional locking nut.Advantages:
The approx. 2 cm high flange allows you to make a flush cut using these discs.
All variants

diaflex diamond cutting disc ultra TT with flange, PREMIUM, 125/M14

diaflex diamond cutting disc RS10UB+3 with flange, BASIC, single pack, 115/M14

diaflex diamond cutting disc RS10UB+3 with flange, BASIC, single pack, 125/M14
