diaflex diamond cutting disc ULTRA for asphalt, PREMIUM, single pack, 450/25.4
The disc with a guarantee! Top-of-the-range, pure asphalt disc. Unbeatable cutting speed with maximum service life. Excellent cutting performance, even when cutting green concrete. Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 15 (13+2) mm, also equipped with wedge-shaped protective segments.
Application: area: Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders or floor saws.
| Article number | 0664207455 |
| EAN | 4029484248087 |
| Bore diameter | 25.4 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 450 mm |
| Effective diamond section | 13 mm |
| Main-blade thickness | 2.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The disc with a guarantee!
Top-of-the-range, pure asphalt disc. Unbeatable cutting speed with maximum service life. Excellent cutting performance, even when cutting green concrete. Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 15 (13+2) mm, also equipped with wedge-shaped protective segments.
Application area:
Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders or floor saws.Advantages:
The asymmetric protective segments are 17 mm high, ensuring that the main blade is protected against undercutting!
The only asphalt disc with a GUARANTEE against loss of segments!
Advice:
Every RECA diaflex with 25.4 drill hole has a locating hole!All variants

diaflex diamond cutting disc ULTRA for asphalt, PREMIUM, single pack, 300/20

diaflex diamond cutting disc ULTRA for asphalt, PREMIUM, single pack, 350/20

diaflex diamond cutting disc ULTRA for asphalt, PREMIUM, single pack, 350/25.4
