diaflex diamond cutting disc, special, granite, dry cutting, single pack, 350/20
For use in extremely hard materials such as granite, porphyry and hard clinker brick, as well as concrete and reinforced concrete. Laser-welded, fine-toothed segmentation with 12 (10+2) mm segment height.
Application: area: Special dry cutting disc for use on hand-held large angle grinders or floor saws
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0661301350 |
| EAN | 4029484499632 |
| Bore diameter | 20 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 350 mm |
| Effective diamond section | 10 mm |
| Main-blade thickness | 2.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For use in extremely hard materials such as granite, porphyry and hard clinker brick, as well as concrete and reinforced concrete. Laser-welded, fine-toothed segmentation with 12 (10+2) mm segment height.
Application area:
Special dry cutting disc for use on hand-held large angle grinders or floor sawsAdvantages:
The 12 (10+2) mm high, fine-toothed segments ensure a fast and smooth cut even in the hardest materials
All variants

diaflex diamond cutting disc, special, granite, dry cutting, 350/25.4
3.235040
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc, special, granite, dry cutting, single pack, 400/20
3.540048
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo