diaflex diamond cutting disc RS10UB X-Lock single pack 125/22.2
High-performance, easy-cutting diamond disc for universal use on concrete, reinforced concrete, paving stones, exposed aggregate concrete, clinker brick, clay brick etc. Application area: Can be used for dry cutting on angle grinders, wall chasers, large angle grinders, floor saws or bench saws, depending on diameter Advice: This type features the X-Lock mount, suitable both for conventional angle grinders and the new generation of tools (with tool-free disc changing)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0661012124 |
| EAN | 4029484918256 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Effective diamond section | 8.5 mm |
| Main-blade thickness | 1.6 mm |
| Material to be processed | Universal use |
| Supplier | RECA NORM |
High-performance, easy-cutting diamond disc for universal use on concrete, reinforced concrete, paving stones, exposed aggregate concrete, clinker brick, clay brick etc.
Application area:
Can be used for dry cutting on angle grinders, wall chasers, large angle grinders, floor saws or bench saws, depending on diameterAdvice:
This type features the X-Lock mount, suitable both for conventional angle grinders and the new generation of tools (with tool-free disc changing)All variants

diaflex diamond cutting disc RS10UB X-Lock single pack 115/22.2
911531 x 2.0 x 10 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UB, single pack, 115/22.2
911531 x 2.0 x 10 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UB, pack of 12, 115/22.2
911531 x 2.0 x 10 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10UB, single pack, 125/22.2
1012531 x 2.2 x 10 mm
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo