diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, dry cutting, 76/10
The special disc for tilers, with closed and smooth cutting edge. Can be used for tiles, thin granite, marble slabs, glass and ceramic; also ideal for stove tiles
Application: area: 115 and 125 mm versions to be used for dry cutting on angle grinders; versions from 180 to 350 mm for wet cutting with bench or tile cutting machines
Field of Application: Special tile disc for the cordless angle grinder GWS 10.8 V-LI/ GWS 12V-76 from BOSCH
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0661110076 |
| EAN | 4029484783427 |
| Bore diameter | 10 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 76 mm |
| Effective diamond section | 6 mm |
| Material to be processed | Tiling |
| Supplier | RECA NORM |
The special disc for tilers, with closed and smooth cutting edge. Can be used for tiles, thin granite, marble slabs, glass and ceramic; also ideal for stove tiles
Application area:
115 and 125 mm versions to be used for dry cutting on angle grinders; versions from 180 to 350 mm for wet cutting with bench or tile cutting machinesField of Application:
Special tile disc for the cordless angle grinder GWS 10.8 V-LI/ GWS 12V-76 from BOSCHAdvantages:
High diamond concentration and a smooth cutting edge ensure clean cuts.
Advice:
The tile discs of 180-350 mm diameter have a 30 mm hole; each disc is supplied with a reducing ring to 25.4 mm.All variants

diaflex diamond cutting disc RS10F, single pack, 115/22.2
1151.322.2
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F, single pack, 125/22.2
1251.522.2
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, wet cutting, 200/30-25.4
2001.630
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, wet cutting, 230/30-25.4
2301.630
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo