diaflex diamond cutting disc RS10AB for sand-lime brick, single pack, 180/22.2
The electrician's disc - the specialist tool for electricians! The special disc for electrical installation work. Suitable for all materials used in interior finishing and electrical installation. Specially designed for masonry and abrasive sand-lime brick, Poroton, screed, asphalt and other abrasive materials, but also delivers a strong cutting performance in concrete and green concrete! Application area: 115-150 mm diameter versions specially developed to be used in pairs with wall chasers, 18...
| Article number | 0661122180 |
| EAN | 4029484512591 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 180 mm |
| Effective diamond section | 10 mm |
| Equipping | 1 |
| Supplier | RECA NORM |
The electrician's disc - the specialist tool for electricians!
The special disc for electrical installation work. Suitable for all materials used in interior finishing and electrical installation. Specially designed for masonry and abrasive sand-lime brick, Poroton, screed, asphalt and other abrasive materials, but also delivers a strong cutting performance in concrete and green concrete!
Application area:
115-150 mm diameter versions specially developed to be used in pairs with wall chasers, 180 and 230 mm versions for use with angle grinders.Equipping:
1Advice:
Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 12 (10+2) mm. Each disc has 3 deeper-set protective segments (4 in the case of 230 mm disc) that prevent undercutting in abrasive material.All variants

diaflex diamond cutting disc RS10AB for sand-lime brick, 2-pack, 115/22.2

diaflex diamond cutting disc RS10AB for sand-lime brick, 2-pack, 125/22.2

diaflex diamond cutting disc RS10AB for sand-lime brick, 12-pack, 125/22.2
