diaflex diamond cutting disc diaFE for iron, PREMIUM, single pack, 300/20
Sensational cutting performance for a diamond cutting disc that can be permanently used in iron or steel. The diaFE is the problem solver in materials such as iron, welded wire mesh, cast iron pipes and extremely hard stone materials.
Application: area: For use on all angle grinders and large angle grinders.
| Article number | 0664009300 |
| EAN | 4029484289141 |
| Bore diameter | 20 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 300 mm |
| Effective diamond section | 5 mm |
| Main-blade thickness | 1.8 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Sensational cutting performance for a diamond cutting disc that can be permanently used in iron or steel. The diaFE is the problem solver in materials such as iron, welded wire mesh, cast iron pipes and extremely hard stone materials.
Application area:
For use on all angle grinders and large angle grinders.Advantages:
Optimised, extremely high diamond concentration ensures long-lasting cutting performance.
The special cobalt bond dissipates heat in the most effective way.
FE marking and direction arrows on the main blade prevent incorrect use.
All variants

diaflex diamond cutting disc diaFE for iron, PREMIUM, single pack, 125 x 22.2

diaflex diamond cutting disc diaFE for iron PREMIUM, single pack 230 x 22.2

diaflex diamond cutting disc diaFE for iron, PREMIUM, single pack, 350/20
