diaflex cutting and milling disc KST for plastic, SPECIAL, 115 / 22.2
Cutting and chamfering in one step! A diamond cutting disc for cutting and chamfering in one process! The vacuum-soldered cutting edge cuts plastic pipes in underground line and pipeline construction. The milling tool mounted on the side (diamond-coated cover 0662 190 9.. or carbide teeth 0662 190 8..) chamfers the plastic pipes at the same time.
Application: area: Can be used on all single-hand angle grinders, of particular interest for users of the GWS 18 V-LI cordless angle grinder
Field of Application: Can be used on all angle grinders for simultaneous cutting and chamfering of thin-walled and thick-walled plastic pipes
| Article number | 0662190915 |
| EAN | 4029484508587 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Effective diamond section | 1 mm |
| Material to be processed | Plastic |
| Supplier | RECA NORM |
Cutting and chamfering in one step!
A diamond cutting disc for cutting and chamfering in one process! The vacuum-soldered cutting edge cuts plastic pipes in underground line and pipeline construction. The milling tool mounted on the side (diamond-coated cover 0662 190 9.. or carbide teeth 0662 190 8..) chamfers the plastic pipes at the same time.
Application area:
Can be used on all single-hand angle grinders, of particular interest for users of the GWS 18 V-LI cordless angle grinderField of Application:
Can be used on all angle grinders for simultaneous cutting and chamfering of thin-walled and thick-walled plastic pipesAdvantages:
Significant time savings due to simultaneous cutting and chamfering
Advice:
For 0662 190 825, the 0662 190 829 must be usedAll variants

RECA diaflex KG milling cutter 125 mm

RECA diaflex milling cutter guide plate
