Cup wheel for steel, grain: 36, 110 x 22.23 mm
For steel
Field of Application: Metal: Machining steel, grey cast iron and welding seams.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0671110036 |
| EAN | 4029484114726 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 110.0 mm |
| Grid size | 36 |
| Height | 55.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For steel
Field of Application:
Metal: Machining steel, grey cast iron and welding seams.Advantages:
- ISO type 11, synthetic resin bond.
- 50 m/s maximum circumferential speed.
Advice:
Plastic adapter sleeves for reducing 32 > 25, 32 > 20, 32 > 18, 32 > 16 are included in all sanding disc packs.All variants

Cup wheel for steel, grain: 16, 110 x 22.23 mm
16
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo