Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, TiN, 2–5 mm
HSS-Co-TiN-coated, with straight shank
Application: area: The ideal tool for all countersinking and deburring work. Whether for the electronics industry, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering, switch cabinet manufacturing, steel piping construction or woodworking.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 069229005 |
| EAN | 4029484118441 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Head diameter | 10 mm |
| Length | 45.0 mm |
| Max. spot-facer diameter | 5 mm |
| Min. spot-facer diameter | 2 mm |
| Supplier | RECA NORM |
HSS-Co-TiN-coated, with straight shank
Application area:
The ideal tool for all countersinking and deburring work. Whether for the electronics industry, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering, switch cabinet manufacturing, steel piping construction or woodworking.Advantages:
Cross-hole countersinks are distinguished by:
- Excellent chip removal
- Chatter-free working
- Groove-free surface
- Optimal centring properties
All variants

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, TiN, 5–10 mm
10548.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, TiN, 10–15 mm
151065.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, TiN, 15–20 mm
201585.0
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo