Conical countersink, HSS, with three blades, 90°, 6.3 mm
Conical and countersink deburring tool with three cutters 90°, HSS-CBN deep-ground, DIN 335 type C, with straight shank
Field of Application: Blue ring for steel
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0692390063 |
| EAN | 4029484118540 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 45.0 mm |
| Shank diameter | 5 mm |
| Spot-facer diameter | 6.3 mm |
| Suitable for screw | M3 |
| Supplier | RECA NORM |
Conical and countersink deburring tool with three cutters 90°, HSS-CBN deep-ground, DIN 335 type C, with straight shank
Field of Application:
Blue ring for steelAdvantages:
Triple cutting edge countersinks are characterised by:
- Excellent chip removal
- Chatter-free working
- Groove-free surface
- Optimal centring properties
All variants

Conical countersink, HSS, with three blades, 90°, 5.0 mm
5.040.04
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS, with three blades, 90°, 6.0 mm
6.045.05
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS, with three blades, 90°, 7.0 mm
7.050.06
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Conical countersink, HSS, with three blades, 90°, 8.0 mm
8.050.06
pc
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo