Combi-mop II flap disc, medium, 125 mm
Combined flap disc with ceramic abrasive fabric and non-woven fabric - rapid stock removal rate and finishing in one step
Field of Application: Suitable for smoothing fine welding seams; for removing discolouration, easy deburring; for finishing, cleaning, machining and polishing stainless steel, steel, aluminium and non-ferrous metals. Free from iron, sulphur and chlorine (≤ 0.1 %)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0666070030 |
| EAN | 4066115453786 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Grid size | Medium |
| Max. rotation speed | 12250 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Combined flap disc with ceramic abrasive fabric and non-woven fabric - rapid stock removal rate and finishing in one step
Field of Application:
Suitable for smoothing fine welding seams; for removing discolouration, easy deburring; for finishing, cleaning, machining and polishing stainless steel, steel, aluminium and non-ferrous metals. Free from iron, sulphur and chlorine (≤ 0.1 %)Advantages:
Material removal and finishing with a single disc
Reduces the number of work steps - manual reworking no longer necessary
Adjustment of the grinding finish
Removal of discolouration
Cool grinding due to the flap structure
Ceramic grain abrasive with active grinding cooling layer
Non-woven abrasive fully permeated with grain
Adapts to the shape of the material. Ideally suited to uneven and curved surfaces