Circular saw blade, carbide-tipped, 78 teeth, 305x2.4x30/25.4 mm
The ultimate blade for dry cutting! The ultimate blade for dry cutting. Specially developed cemented carbide teeth ensure a long service life and a clean cut with no tear out. Optimum heat dissipation due to special surface treatment. Suitable for table circular saws, chop saws, hand-held circular saws (Jepson, Elektra-Beckum). For cutting solid metal material, solid material, stainless steel, aluminium, plastic, composites and sandwich material. With reducing ring to 25.4 mm.
| Article number | 0613305078 |
| EAN | 4029484515493 |
| Bore diameter | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 2.4 mm |
| Diameter | 305 mm |
| Max. rotation speed | 5300 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
The ultimate blade for dry cutting!
The ultimate blade for dry cutting.
Specially developed cemented carbide teeth ensure a long service life and a clean cut with no tear out.
Optimum heat dissipation due to special surface treatment.
Suitable for table circular saws, chop saws, hand-held circular saws (Jepson, Elektra-Beckum).
For cutting solid metal material, solid material, stainless steel, aluminium, plastic, composites and sandwich material.
With reducing ring to 25.4 mm.
Advantages:
Particularly quiet with minimal vibration due to filled laser-cut slots (silicon-free)Ideal chip formation
Long-lasting corrosion protection
Advice:
For Jepson and Elektra-BeckumAll variants
