Ceramic sanding discs, silicon carbide, grain: 80, 150 x 20 mm
Silicon carbide = green - grey, C Type 1, straight, for various bench grinders. Tool grinding machines and other stationary grinders. Field of Application: For grey cast iron, hard and malleable iron, autogenous welding seams, for all metals, carbides, aluminium, porcelain, glass, and natural and synthetic stone etc. Advice: Plastic adapter sleeves for reducing 32 to 25, 32 to 20, 32 to 18, 32 to 16 are included in all sanding disc packs.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0671220150 |
| EAN | 4037073004198 |
| Bore diameter | 32 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 150.0 mm |
| Grid size | 80 |
| Width | 20.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Silicon carbide = green - grey, C
Type 1, straight, for various bench grinders. Tool grinding machines and other stationary grinders.
Field of Application:
For grey cast iron, hard and malleable iron, autogenous welding seams, for all metals, carbides, aluminium, porcelain, glass, and natural and synthetic stone etc.Advice:
Plastic adapter sleeves for reducing 32 to 25, 32 to 20, 32 to 18, 32 to 16 are included in all sanding disc packs.All variants

Ceramic sanding discs, silicon carbide, grain: 80, 175 x 25 mm
175.025.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Ceramic sanding discs, silicon carbide, grain: 80, 200 x 25 mm
200.025.0
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo