Auger drill bit, 14 x 235 mm
Advantages: Rapid drilling of precisely dimensioned, deep-cut holes in wood (e.g. rafters, beams) Independent feed with minimal energy expenditure with feeder thread Tear-out-free cutting edge thanks to taper tap Long service life with hardened spirals Rounded and deep chip fluting without core speeds up the drilling progress with low energy expenditure and optimises chip discharge
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0616235140 |
| EAN | 4029484817634 |
| Chip flute length | 160 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 14.0 mm |
| Length | 235 mm |
| Tool holding device | Hexagon |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Rapid drilling of precisely dimensioned, deep-cut holes in wood (e.g. rafters, beams)
- Independent feed with minimal energy expenditure with feeder thread
- Tear-out-free cutting edge thanks to taper tap
- Long service life with hardened spirals
- Rounded and deep chip fluting without core speeds up the drilling progress with low energy expenditure and optimises chip discharge
