arecal dermaclean neutral hand cleaning lotion 2000ml
Skin cleaning lotion High-quality, fragrance-free, colourless hand cleaning lotion for minor contamination.
Application: area: Carefully rub approximately 2–3 ml of dermaclean neutral onto your hands without any water, wash with a little water and then rinse well with plenty of water. Dry hands thoroughly.
Field of Application: Especially well suited to hygienic work areas in which fragrances are not permitted, e.g. kitchens, the food industry and the care sector.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0895921001 |
| EAN | 4029484811625 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. storage temperature | 20 °C |
| Min. storage temperature | 5 °C |
| Min./max. storage temperature | 5 to 20 °C |
| Shelf life from production | 12 Month |
| Supplier | RECA NORM |
Skin cleaning lotion
High-quality, fragrance-free, colourless hand cleaning lotion for minor contamination.
Application area:
Carefully rub approximately 2–3 ml of dermaclean neutral onto your hands without any water, wash with a little water and then rinse well with plenty of water. Dry hands thoroughly.Field of Application:
Especially well suited to hygienic work areas in which fragrances are not permitted, e.g. kitchens, the food industry and the care sector.Advantages:
- Colourless and fragrance-free
- Low in allergens
- Mild cleaning lotion
- Moisturising
- Silicone-, solvent- and soap-free
- pH value is adjusted to the skin
- Preserves in accordance with Na
True guidelines - High-quality, olive oil-based moisturiser
- Can be used for at least 12 months after opening
Advice:
In the eye area, prevent penetration of the product into the mucous membrane/conjunctiva area.