Aluminium foil-laminated rock wool, Rockwool RS 800 100% 1 m rods 20 x 18 mm
Concentrically wound rock wool pipe shells with a mesh-reinforced, tear-resistant aluminium foil, sealed with overlapping self-adhesive strip. Slotted on one side; pre-slit inner wall ensures simpler installation.
Application: area: Insulation of heating and hot water pipes in accordance with the German Buildings Energy Act (GEG 2020), drinking water pipes, solar pipes and pipelines in industrial systems. In addition, ROCKWOOL RS 800 can be used as a fire protection cladding for flammable pipes in escape and rescue routes.
| Article number | 087412018 |
| EAN | 4003446479849 |
| Construction product | Yes |
| Insulating-material thickness | 20 mm |
| Insulation regulations | 100% |
| Melting point | 1000 °C |
| Pipe diameter | 18 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Concentrically wound rock wool pipe shells with a mesh-reinforced, tear-resistant aluminium foil, sealed with overlapping self-adhesive strip. Slotted on one side; pre-slit inner wall ensures simpler installation.
Application area:
Insulation of heating and hot water pipes in accordance with the German Buildings Energy Act (GEG 2020), drinking water pipes, solar pipes and pipelines in industrial systems. In addition, ROCKWOOL RS 800 can be used as a fire protection cladding for flammable pipes in escape and rescue routes.Advantages:
Resistant to pressure, shape-retaining
Pre-slit inner wall for easy fitting
Free from corrosive substances
Aluminium lamination acts as a vapour retarder
Water-resistant, chemically neutral, non-rotting, resistant to ageing
Thermal transfer coefficient in accordance with ENEV 0.035 W/mK
Advice:
Please note: Packing unit values are in metres!All variants

Aluminium foil-laminated rock wool, Rockwool RS 800 100% 1 m rods 20 x 15 mm

Aluminium foil-laminated rock wool, Rockwool RS 800 100% 1 m rods 20 x 22 mm

Rockwool lamin. foil rock wool RS800 100% for steel tubes 20 x 28 mm
