Alligator VDE water pump pliers 250 mm
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip. 2C insulated grip covers, VDE-tested. Perforated joint: highly robust thanks to double guide. Material: chrome vanadium electrical steel, hardened. Surface: chrome-plated Dipped grip protection for an excellent grip.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0695410100 |
| EAN | 4003773039303 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250 mm |
| Max. diameter | 2 in |
| Max. width across flats | 46 mm |
| Number of adjustments | 9 |
| Supplier | RECA NORM |
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip.
2C insulated grip covers, VDE-tested.
Perforated joint: highly robust thanks to double guide.
Material: chrome vanadium electrical steel, hardened.
Surface: chrome-plated
Dipped grip protection for an excellent grip.
Advantages:
- Individually VDE-tested for 1,000 V
- Self-locking on pipes and nuts: no slippage on workpiece, work requires less force.
- Favourable leverage for optimum load transmission.
- Pinch guard prevents crushing injuries.
- 9-stage detent adjustment for 30% increased gripping capacity