Abrasive sleeves, zirconia, 22 x 20 mm, grain 50
Zircon sanding sleeves Deburring and finishing pipes, cylinders and punched parts.
Field of Application: Stainless steel, non-ferrous metals, construction and tool steels as well as metallic materials that are difficult to machine. Sanding off casting skins, machining welding seams, general deburring tasks, fine machining of shaped surfaces
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0676122050 |
| EAN | 4066115035159 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 22 mm |
| Grid size | 50 |
| Height | 20 mm |
| Max. rotation speed | 26000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Zircon sanding sleeves
Deburring and finishing pipes, cylinders and punched parts.
Field of Application:
Stainless steel, non-ferrous metals, construction and tool steels as well as metallic materials that are difficult to machine. Sanding off casting skins, machining welding seams, general deburring tasks, fine machining of shaped surfaces
Advantages:
Alumina-zirconia, fibre with full synthetic resin bondingVery high removal rate
Size coat with active sanding substances
Virtually eliminates material tarnishing
Quick to replace abrasive
Easy to handle and therefore ideal for machining in hard-to-reach places
All variants

Abrasive sleeves, 15 x 30 mm, grain 36
152500036000
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, 15 x 30 mm, grain 50
152500036000
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, zirconia, 15 x 30 mm, grain 120
152500036000
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Abrasive sleeves, zirconia, 22 x 20 mm, grain 36
221800026000
pk (50 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo