3D Aluflex, black, wall and chimney connection, 450 mm x 5 m
Wall and chimney connection The 3-dimensional Aluflex adhesive strip made from aluminium and butyl for complex connection work on rising components such as chimneys and roofs.
Field of Application: For high-walled and coarsely profiled tiles. The 450 mm width is often also used for sealing fillet welds.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
2 pcs in covering box
| Article number | 0683000453 |
| EAN | 4029484814442 |
| Colour | Jet black, similar to RAL 9005 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 10 m |
| Length of roll | 5 m |
| Max. processing temperature | +30 °C |
| Supplier | RECA NORM |
Wall and chimney connection
The 3-dimensional Aluflex adhesive strip made from aluminium and butyl for complex connection work on rising components such as chimneys and roofs.
Field of Application:
For high-walled and coarsely profiled tiles.The 450 mm width is often also used for sealing fillet welds.
Advantages:
Maximum elongation through innovative 3D profileFull-surface butyl adhesive layer for dense masking
Thickness (1.2 mm) butyl adhesive strips
UV-resistant aluminium lacquer
No sharp edges
Advice:
Please note: VPE values are in metres!All variants

3D Aluflex, brown, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Brown, similar to RAL 80142800.28 x 5 m
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

3D Aluflex, red, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Red, similar to RAL 80042800.28 x 5 m
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

3D Aluflex, black, wall and chimney connection, 280 mm x 5 m
Jet black, similar to RAL 90052800.28 x 5 m
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

3D Aluflex, brown, wall and chimney connection, 450 mm x 5 m
Brown, similar to RAL 80144500.45 x 5 m
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo