2in1 grinding disc with depressed centre 115 x 6 x 22.23
Universal use on steel and stainless steel High-performance standard grinding disc with good performance values. Universal use on steel and stainless steel. Satisfies the most stringent oSa safety requirements. Iron-, sulphur- and chlorine-free (≤ 0.1 %) grinding disc (no surface rust) delivers clean, soft grinding. Excellent grinding in steel and stainless steel.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0669620115 |
| EAN | 4066115032820 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Shelf life from production | 36 Month |
| Thickness | 6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Universal use on steel and stainless steel
High-performance standard grinding disc with good performance values. Universal use on steel and stainless steel. Satisfies the most stringent o
Sa safety requirements.
Iron-, sulphur- and chlorine-free (≤ 0.1 %) grinding disc (no surface rust) delivers clean, soft grinding. Excellent grinding in steel and stainless steel.
Advantages:
Speed- Fast grinding in steel and stainless steel
Safety
- Satisfies the most stringent o
Sa safety requirements
- Fibreglass reinforcement prevents the disc from breaking
Comfort
- Low levels of dust - significantly less sanding dust
- Top grinding results in all commercially available angle grinders
Service life
- Good service life in metalworking
All variants

2in1 grinding disc with depressed centre 125 x 6 x 22.23
125A24Q-BF-80
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

2in1 grinding disc with depressed centre 180 x 6 x 22.23
180A24Q-BF-80
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

2in1 grinding disc with depressed centre 230 x 6 x 22.23
230A24Q-BF-80
pk (10 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo