2-ear clamps, galvanised, width 7 mm 7-9 mm
OETIKER 2-lug clamps are suitable for OEMs and manufacturers, as well as for maintenance, repair and service work. This clamp type reliably connects rubber hoses, plastic pipes, electric cables, welded hoses and other materials. For single use.
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 0539000709 |
| EAN | 4029484086344 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Material | Steel |
| Max. clamping width | 9.0 mm |
| Min. clamping width | 7.0 mm |
| Min./max. clamping width | 7.0-9.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
OETIKER 2-lug clamps are suitable for OEMs and manufacturers, as well as for maintenance, repair and service work. This clamp type reliably connects rubber hoses, plastic pipes, electric cables, welded hoses and other materials. For single use.
All variants

2-ear clamps, galvanised, width 7 mm 8-11 mm
8.0-11.0 mm11.08.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

Two-ear clamps, galvanised, width 7 mm 9-11 mm
9.0-11.0 mm11.09.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

2-ear clamps, galvanised, width 7 mm 11-13 mm
11.0-13.0 mm13.011.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo

2-ear clamps, galvanised, width 7 mm 13-15 mm
13.0-15.0 mm15.013.0
pk (100 pc)
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo