Water hose, 1/2 inch, 50 m
3-layer hose structure, low temperature flexibility, light-resistant, weather-resistant and ozone-resistant, algae-free; kink-resistant, shock-resistant, shape-retaining, resistant to abrasion. Operating temperature is between -10°C and +50°C
Application: area: For use with GEKA couplings: Attach the hose couplings with a simple quarter turn; the consistent diameter of 40 mm on the claw side allows different hose diameters to be connected Temperature range approx. -10 °C to +90 °C
| Artikelnummer | 0698912050 |
| EAN | 4029484916740 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Hose length | 50 m |
| Internal diameter | 13 mm |
| Internal diameter in inches | 1/2 |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Supplier | RECA NORM |
3-layer hose structure, low temperature flexibility, light-resistant, weather-resistant and ozone-resistant, algae-free; kink-resistant, shock-resistant, shape-retaining, resistant to abrasion. Operating temperature is between -10°C and +50°C
Application area:
For use with GEKA couplings:Attach the hose couplings with a simple quarter turn; the consistent diameter of 40 mm on the claw side allows different hose diameters to be connected
Temperature range approx. -10 °C to +90 °C
Advantages:
Proven top quality and absolute reliability
