Valley sealing strips, 1 m in length, red, 60 x 30 x 1000 mm
Valley sealing strips made from a weather-resistant, shape-retaining, hydrolysis-resistant polyethylene foam that is UV-stabilised and CFC-free, with a self-adhesive coating on one side. The self-adhesive coating is designed such that it cannot be overstretched in either a longitudinal or a transverse direction, thus guaranteeing a reliable, durable seal.
Field of Application: Valley sealing strips are designed for use on roofs to seal valley areas. These products guarantee a durable, reliable seal against driving rain and snow between valleys and clay roof tiles or concrete roof tiles.
| Artikelnummer | 0683600062 |
| EAN | 4029484814312 |
| Colour | Red |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 30 mm |
| Length | 1 m |
| Width | 60 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Valley sealing strips made from a weather-resistant, shape-retaining, hydrolysis-resistant polyethylene foam that is UV-stabilised and CFC-free, with a self-adhesive coating on one side. The self-adhesive coating is designed such that it cannot be overstretched in either a longitudinal or a transverse direction, thus guaranteeing a reliable, durable seal.
Field of Application:
Valley sealing strips are designed for use on roofs to seal valley areas. These products guarantee a durable, reliable seal against driving rain and snow between valleys and clay roof tiles or concrete roof tiles.Advantages:
Self-adhesive for a secure holdPU foam
Alle varianter

Valley sealing strips, 1 m in length, brown, 60 x 30 x 1000 mm
