ultra socket wrench, hexagonal, 3-component handle AF 5.5 mm
The RECA ultra socket wrench screwdriver features a spring-loaded magnetic body to hold screws and nuts firmly and enable them to be tightened securely even in hard-to-reach spots. When tightening longer threads, the magnetic body can dip into the socket wrench pipe over a spring travel of 4 cm to accommodate the protruding stud bolt. That is not possible with a conventional socket wrench screwdriver!
| Artikelnummer | 0701460055 |
| EAN | 4029484463879 |
| Blade length | 110.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 94 mm |
| Handle length/handle width | 94 / 30 mm |
| Handle width | 30 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA ultra socket wrench screwdriver features a spring-loaded magnetic body to hold screws and nuts firmly and enable them to be tightened securely even in hard-to-reach spots. When tightening longer threads, the magnetic body can dip into the socket wrench pipe over a spring travel of 4 cm to accommodate the protruding stud bolt. That is not possible with a conventional socket wrench screwdriver!
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand
- Up to 30 % greater power transmission than conventional handles
- Drive symbol on the handle cap
- The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries
- Handle: Roll-off protection in the handle head prevents the screwdriver from rolling away, cross hole for hanging up or inserting a lever
- Blade: matt chrome-plated
Alle varianter

ultra socket wrench, hexagonal, 3-component handle AF 6 mm

ultra socket wrench, hexagonal, 3-component handle AF 7 mm

ultra socket wrench, hexagonal, 3-component handle AF 8 mm
