ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 3.0 x 0.5 mm
Advantages: Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand. Up to 30% more force transfer than conventional handles. Drive symbol on handle cap. The molybdenum vanadium steel blades are tempered and particularly impact resistant to prevent splintering and injuries. Handles: Anti-roll protection in handle head prevents the screwdriver from rolling away, hole for hanging up tool or inserting a lever.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0701501030 |
| EAN | 4029484429363 |
| Blade length | 80.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 86 mm |
| Handle length/handle width | 86 / 25 mm |
| Handle width | 25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand.
- Up to 30% more force transfer than conventional handles.
- Drive symbol on handle cap.
- The molybdenum vanadium steel blades are tempered and particularly impact resistant to prevent splintering and injuries.
- Handles: Anti-roll protection in handle head prevents the screwdriver from rolling away, hole for hanging up tool or inserting a lever.
- Blade: matt chrome-plated, hexagon blade with torque adjustment. *(apart from TX and slotted size 3.0/3.5 - these are only available with circular blades) and **(apart from slotted 4.0, which is only available with hexagon blades).
- Tip: Black Tip for a precise fit.
Alle varianter

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 3.5 x 0.6 mm
3.5186.00.6 x 3.5 mm
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 4.0 x 0.8 mm
4.0169.00.8 x 4.0 mm
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 5.5 x 1.0 mm
5.5201.01.0 x 5.5 mm
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

ultra screwdriver, slotted, 3-component handle 6.5 x 1.2 mm
6.5231.01.2 x 6.5 mm
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo