ultra+ 90° countersink, DIN 335 HSS-Co, with 3 cutting edges, 25.0 mm
The triple cutting edge conical and countersink deburring tool is characterised by its new machining geometry. The extra-wide clamping groove ensures faster chip and heat transfer. This greatly increases the service life of the tool. The variable relief grinding ensures the perfect countersinking surface.
Field of Application: Universal
application: in steel (up to 1300 N/mm²), cast iron, stainless steel, non-ferrous base metals and light metals.
| Artikelnummer | 0617900250 |
| EAN | 4029484914715 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 67 mm |
| Shank diameter | 10 mm |
| Spot-facer diameter | 25 mm |
| Suitable for screw | M12 |
| Supplier | RECA NORM |
The triple cutting edge conical and countersink deburring tool is characterised by its new machining geometry. The extra-wide clamping groove ensures faster chip and heat transfer. This greatly increases the service life of the tool. The variable relief grinding ensures the perfect countersinking surface.
Field of Application:
Universal application in steel (up to 1300 N/mm²), cast iron, stainless steel, non-ferrous base metals and light metals.Advantages:
- Faster countersinking thanks to variable relief grinding that facilitates much higher feed rates
- Longer service life due to thin cutting wedge that reduces abrasive wear
- Extremely quiet running ensures an optimal, smooth countersinking result
- Universal use - for materials up to 1300 N/mm²
- Suitable for stainless steel and high-strength materials (up to 1300 N/mm²) (green/red colour rings)
- No movement in the drill chuck and optimal, positive-fit power transmission via TRICON shank
Alle varianter

ultra+ conical countersink, 90°, DIN 335 HSS Co, with 3 blades, 90°, 6.3 mm

ultra+ conical countersink, 90°, DIN 335 HSS Co, with 3 blades, 90°, 8.3 mm

ultra+ conical countersink, 90°, DIN 335 HSS Co, with 3 blades, 90°, 10.4 mm
