SZ-S heavy-duty anchor, galvanised steel, hexagon head, 17 AF, 15/45 M10
For securing medium to heavy loads in cracked and uncracked concrete The SZ heavy-duty anchor is a load-controlled sleeve anchor for quick in-place installation. The numerous types on offer mean it can be used for many
application: s.
Application: area: For securing base plates, supports, beams, metal structures, staircase railings, brackets, cable conduits, pipes etc. to normal weight concrete with a strength class of ≥ C20/25 and ≤ C50/60.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0908010045 |
| EAN | 4029484299294 |
| Anchor diameter | 15 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 15 x 136 mm |
| Anchor length (l) | 136 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 15.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For securing medium to heavy loads in cracked and uncracked concrete
The SZ heavy-duty anchor is a load-controlled sleeve anchor for quick in-place installation. The numerous types on offer mean it can be used for many applications.
Application area:
For securingbase plates, supports, beams, metal structures, staircase railings, brackets, cable conduits, pipes etc. to
normal weight concrete with a strength class of ≥ C20/25 and ≤ C50/60.
Advantages:
- High loads, minimal spacing and edge distance
- Quick and easy in-place installation
- Immediate load-bearing capacity - no waiting
- Flush-mounted anchor is removable (only the cone and expansion sleeve remain in the borehole)
Alle varianter

SZ-S heavy-duty anchor, galvanised steel, hexagon head, 10 AF, 10/10 M6
7575.0SZ-S 10/10 M6
pk (50 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

SZ-S heavy-duty anchor, galvanised steel, hexagon head, 10 AF, 10/30 M6
9595.0SZ-S 10/30 M6
pk (50 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

SZ-S heavy-duty anchor, galvanised steel, hexagon head, 13 AF, 12/10 M8
8585.0SZ-S 12/10 M8
pk (50 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

SZ-S heavy-duty anchor, galvanised steel, hexagon head, 13 AF, 12/30 M8
105105.0SZ-S 12/30 M8
pk (50 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo