Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 300 mm
Advantages: 20 % more clamping force per spindle revolution thanks to optimised rail profile Straight load transmission to sliding arm for high safety Tightening torque of 40 Nm Spindle with knob handle and movable high-performance pressure plate
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0695700032 |
| EAN | 4008158007281 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. clamping width | 300.0 mm |
| Max. tension force | 12.000 N |
| Overhang | 140.0 mm |
| Profile thickness | 13.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- 20 % more clamping force per spindle revolution thanks to optimised rail profile
- Straight load transmission to sliding arm for high safety
- Tightening torque of 40 Nm
- Spindle with knob handle and movable high-performance pressure plate
Alle varianter

Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 250 mm
250.0SG25M
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Screw clamp, throat depth 140 mm, clamping width 500 mm
500.0SG50M
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo