Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 11.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M8
Blind rivet nuts combine two types of fastening: 1. Rivet connection of two materials when used as a rivet. 2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0948180175 |
| EAN | 4029484507696 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 11.0 mm |
| Head diameter | 15.0 mm |
| Head height | 1.6 mm |
| Max. grip range | 3.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Blind rivet nuts combine two types of fastening:
1. Rivet connection of two materials when used as a rivet.
2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Advantages:
- Creation of a thread even in thin-walled materials where thread cutting is not possible
- Access from one side; inside does not have to be accessible
- Screw connection produces the same values as a thread cut in a solid material
Alle varianter

Round pan head rivet nut, aluminium, bore Ø 12.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M10
19.012.0M10
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 6.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M4
11.06.0M4
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 7.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M5
13.07.0M5
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 9.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M6
16.09.0M6
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo