recamo WALL BRACKET galvanised 38 x 40 x 440
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories.
Application: area: recamo wall brackets are ready-to-fit cantilever brackets. They serve primarily as a means of attaching pipes to walls. Other possible uses include attachment to ceilings and floor areas. In connection with reca mounting rails and other components from the reca range, every conceivable attachment scenario is catered for.
| Artikelnummer | 0859140440 |
| EAN | 4029484285471 |
| Area of application | Indoors |
| Base plate height | 125 mm |
| Base plate thickness | 8 mm |
| Base plate width | 50 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Supplier | RECA NORM |
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories.
Application area:
recamo wall brackets are ready-to-fit cantilever brackets.They serve primarily as a means of attaching pipes to walls.
Other possible uses include attachment to ceilings and floor areas.
In connection with reca mounting rails and other components from the reca range, every conceivable attachment scenario is catered for.
Advantages:
Galvanised
Robot-welded base plate
Optimised hole pattern (slotted/cross hole on type 27 and 28)
Type:
38/40Alle varianter

recamo WALL BRACKET galvanised 27 x 18 x 200

recamo WALL BRACKET galvanised 27 x 18 x 300

recamo WALL BRACKET galvanised 28 x 30 x 240
