RECA X-Key
17 profiles in a single key. Long-lasting: The weight-optimised, high-pressure die-cast zinc design and high-quality surface coating make the X-KEY universal key very stable and robust. Small and lightweight: At just 9.5 cm in length and weighing only 95 g, the multi-purpose key is a very handy and space-saving solution — ideal for tool cases.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0700600001 |
| EAN | 9009258723700 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 16 mm |
| Length | 95 mm |
| Material | Zamak Z430 |
| Weight | 95 g |
| Supplier | RECA NORM |
17 profiles in a single key.
Long-lasting: The weight-optimised, high-pressure die-cast zinc design and high-quality surface coating make the X-KEY universal key very stable and robust.
Small and lightweight: At just 9.5 cm in length and weighing only 95 g, the multi-purpose key is a very handy and space-saving solution — ideal for tool cases.
Application area:
Heating, sanitary applications, ventilation technology, air conditioning technology, switch cabinets, windows, doors, gas supplies, water supplies, shut-off systems, on construction sites, building services, locking systems on electrical equipment and more.Field of Application:
- Two-way bit 3–5 mm
- Triangular drive, 7, 9, 11 mm
- Triangular head 9, 13 mm
- Square drive, 5, 7–9 mm
- Stepped square 7, 8 mm
- Reversible bit for PH2 and 7 mm slotted screws
- Crescent, 6 mm
- Bit holders