RECA ultra screwdriver with striking cap, PH 2 recessed head
The screw chisel blade with a hammer cap is held in place using an uniquely ergonomic 3-component handle consisting of a hard plastic core, pressure-flexible padding and a sheath made of non-slip elastomer. The hammer cap and screw chisel blade are made of perfectly hardened steel and can withstand even hard impacts, while dampening vibration via the handle body in a way that is gentle on the joints and muscles!
| Artikelnummer | 0701110022 |
| EAN | 4029484950942 |
| Blade length | 103 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | With impact cap |
| Handle length | 105 mm |
| Handle length/handle width | 105 / 32 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The screw chisel blade with a hammer cap is held in place using an uniquely ergonomic 3-component handle consisting of a hard plastic core, pressure-flexible padding and a sheath made of non-slip elastomer.
The hammer cap and screw chisel blade are made of perfectly hardened steel and can withstand even hard impacts, while dampening vibration via the handle body in a way that is gentle on the joints and muscles!
Advantages:
- Flexible plastic chambers embedded in the handle ensure a perfect fit in any hand
- Up to 30 % greater power transmission than conventional handles
- The shanks made from molybdenum vanadium steel are tempered and particularly impact-resistant to prevent splintering and injuries
- Handle: Anti-roll protection in handle head prevents screwdriver from rolling away
- Blade: matt chrome-plated, hexagon blade with hex bolster
- Tip: black tip for a precise fit
Design:
With wrench aidWith impact cap
Alle varianter
