RECA spade HEX30 125x400
Optimised chisel for maximum removal rate and service life. With extra width and additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed. Field of Application: Suitable for the breaking hammers BOSCH GSH 16-30 (item no. 3696 410 380) Milwaukee K1530 H (item no.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0638830425 |
| EAN | 4029484948826 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 400 mm |
| Suitable for machine type | Demolition and chipping hammer |
| Tool holding device | Hexagon socket 30 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Supplier | RECA NORM |
Optimised chisel for maximum removal rate and service life.
With extra width and additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed.
Field of Application:
Suitable for the breaking hammersBOSCH GSH 16-30 (item no. 3696 410 380)
Milwaukee K1530 H (item no. 4698 464 17)
and for several machines from other manufacturers
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
